News

SEO İçin Eski Blog Makalesini Nasıl Canlandırırsınız?

seo için eski blog yazısı canlandıma

Eski blog içeriğini güncellemenin faydaları, daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlamak ve SEO fırsatlarını arttırmaktır. Web sitesi ziyaretçileri kaliteli içerik bekler. İçeriğinizin taze ve güncel olduğunu bilmek isterler. Sık güncellemeler, deneyimlerini ve web sitenizin kalitesini artırır. Bu güncellemeler ayrıca blogunuza daha fazla trafik çekerek, sıralamalarınızı yükselterek ve daha fazla geri bağlantı oluşturarak SEO fırsatlarını da artırır.

Eski blog gönderilerinden ve web’deki yerleşik yerlerinden yararlanmak, en iyi içeriğinizin ömrünü uzatabilir. İçeriğiniz bir trafik platosuna, yani büyüme hızınızın durgun olduğu bir döneme ulaştığında özellikle yararlıdır.

Eski bir blog gönderisini canlandırmak için şunları yapmalısınız:

 • Yeni anahtar kelimeleri hedefleyin
 • Sayfa içi SEO’yu güncelleyin
 • Bağlantılara odaklanın
 • Yeni resimler ve videolar ekleyin
 • Yazım hatalarını düzeltin ve okunabilirliği artırın
 • Blog gönderisini yeni bir tarihle güncelleyin

Yeni Anahtar Kelimeleri Hedefleyin

Anahtar kelime araştırması SEO’nun önemli bir parçasıdır; ancak, diğer sayfa SEO faktörlerini güncellemek, içeriğinizin sıralamasını iyileştirebilir. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler üretmek için anahtar kelime araştırma araçlarını kullanın. Arama hacmine ve anahtar kelime zorluğuna göre seçin.

Arama hacmi, o hedef anahtar kelimeyi kaç kişinin aradığıyla doğrudan ilgilidir. Yüksek arama hacmi daha fazla ziyaretçi anlamına gelebilirken, anahtar kelime zorluğundan doğrudan etkilenir. Bu yüzden ikisini aynı anda değerlendirmek en iyisidir.

Blog yazınız yıllar öncesine aitse SEO ve anahtar kelime araştırması hakkında bilginiz varsa, hedef anahtar kelimeleriniz için anahtar kelime zorluğu ve arama hacmi muhtemelen değişmiştir. SEO’nun öneminin farkında değilseniz, içeriğinizde büyük olasılıkla anahtar kelimeler tamamen eksiktir. Bu nedenle yeni anahtar kelimeleri hedeflemek çok önemlidir.

Sayfadaki SEO’yu Güncelleyin

SEO stratejinizi eski bir blog gönderisine güncellemek ve uygulamak birkaç önemli alanda gerçekleşir. Şunları güncellemeniz ve optimize etmeniz gerekecek:

 • SEO Başlık Etiketi
 • Meta Açıklaması
 • Makale başlığı
 • Alt başlıklar

Bağlantılara Odaklanın

Eski bir blog gönderisini canlandırmak için bağlantıları kullanmak, SEO’yu artırmanın önemli bir yoludur. Bağlantılar, bir arama motoru sonuç sayfasındaki sıralamanızı artırabilir ve gönderinizin güvenilirliğini artırabilir. 

Yeni Resimler Ve Videolar Ekleyin

Yüksek kaliteli bloglar, yüksek kaliteli görsellere sahiptir. Resim ve video eklemek bizi eski bir blog gönderisini canlandırmanın iki avantajına geri getiriyor: daha iyi bir kullanıcı deneyimi ve SEO için artırılmış fırsatlar.

Yeni resimler ve videolar ekleyerek aşağıdakileri yapın.

 • Sayfanızdaki kullanıcı süresini artırın.
 • Gönderinize daha fazla trafik çekin.
 • Katı metni ayırın.
 • Sosyal medya paylaşımını teşvik edin.
 • Gönderinizin anlaşılmasını kolaylaştırın.

Yazım Hatalarını Düzeltin Ve Okunabilirliği Artırın

Öncelikle yazım hatalarını düzeltin. Orijinal blog gönderisini kim yazdı ve ne zaman yazıldı? Bu sorunun cevabı, orijinal gönderide kaç tane yazım hatası bulmayı umduğunuzu belirleyebilir. Bu, yazarın o zamanki gücüne bağlıdır.

Okunabilirlik neden önemlidir? Okunabilirlik doğrudan kullanıcı deneyimiyle bağlantılıdır. Okuyucular, blog yayınınızın okunmasının çok zor olduğuna karar verirlerse ” geri dönerler” veya sayfadan çıkarlar. Yüksek hemen çıkma oranları SEO’yu olumsuz etkiler. Arama motorlarına içeriğinizin kullanıcılar için alakasız olduğu ve kullanıcıların içeriği okuma olasılığının düşük olduğu mesajını gönderir.

Okunabilirlik, bir şeyi okumanın ne kadar kolay olduğunu ölçer. Yüksek puanlar, içeriğin daha kolay okunduğu anlamına gelir. Gönderinizde kullanılan kelimeler ve cümleler bu puanı etkiler. İçeriğinizin okunabilirliğini şu yollarla geliştirin:

 • Daha kısa cümleler yazmak.
 • Uzun paragrafları bölmek.

Başlıklar ve alt başlıklar, madde işaretli listeler ve resimler dahil olmak üzere bu listede okunabilirliği artıran ipuçlarıdır.

Blog Gönderisini Yeni Bir Tarihle Yayınlayın

SEO için eski bir blog gönderisini canlandırmanın en kolay yollarından biridir. Tekrar vurgulamak gerekirse, insanlar güncelliğini yitirmiş içeriklere yönelmiyorlar. Güncellenen blog gönderinizin geçerli tarihi yansıttığından emin olun. Diğer bir yaygın uygulama, mevcut yılı SEO başlık etiketinize eklemektir. Başlık etiketinize tarih eklemek, içeriğinizin yeni olduğunu, hangi kullanıcıların ve SERP’lerin öncelik verdiğini gösterecektir.

Özet;

Blog yayınınızı güncellemenin tüm amacı, fark edilmesini sağlamaktır. SEO için eski blog makalesini nasıl canlandıracağınızı sizlere bu yazımızda anlattık. Sizde Create And Grow reklam ajansı ile iletişime geçerek eski blog yazınızı yeniden SEO uyumlu hale getirin.

Create And Grow

Sena Okşak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.