News

Instagram Keşfete Düşme

instagram keşfete düşme

Instagram keşfete düşme dediğimizde bir çok kesim bunun hashtag sayesinde, etiket sayesinde olduğunu düşünür. Ancak Instagram’ın bir algoritması var ve bu algoritmada sadece etiketler değil bir çok önemli konu yer alıyor.

Şimdi gelin Instagram keşfete düşme için gerekli bu konuları birlikte inceleyelim.

1- İlk 10 Dakika Çok Önemli

İçeriğinizi paylaştıktan sonra 10 dakika içinde aldığınız etkileşim çok önemli. Takipçileriniz gönderinizi gördükten sonra, izlemiyor, etkileşime geçmiyor veya direkt kaydırarak sizi geçiyorsa problem var demektir. Bu süreçte çok fazla etkileşim almak kurulan DM gruplarında da bulunmanızı tavsiye etmiyoruz. Bu etkileşimleri arttırmak için listemizde neler yapabileceğinizi paylaştık.

2- Her Türden İçerik Üretin

Örneğin siz bir kahve üreticisisiniz. Kahvelerinizin fotoğraflarını paylaşıyor olmanız güzel ancak sadece fotoğraf paylaşmanız doğru değil. O kahvenin üretim aşamalarını, değerli bilgileri paylaştığınız bir video veya reels oluşturmakta çok önemli. Ayrıca sadece tek bir fotoğraf değil, kaydırmalı fotoğraf paylaşmak her zaman daha etkilidir.

3- Kullanıcıların Zaman Geçirmesini Sağlayın

instagram iconlar

Ürettiğiniz içerik hangi türden olursa olsun, kullanıcılara bir şeyler katabilmeli. Bu da kullanıcının etkileşime geçmesini sağlar. Etkileşime geçmediğinde dahi etkisi olur. Örneğin bir reels videosunda beğeni veya yorum almamışsınızdır ancak aynı kişi 3-4 defa izlemişse, bu sizin için faydalıdır.

4- Profil Fotoğrafının Tıklanabilir Olması

Profil fotoğrafınızın tıklanabilir olması 2 önemli konuda yardımcı olur. Birincisi hikayeleriniz için etkileşim sağlar. İkincisi de profilinize giren kişiler diğer gönderilerinize göz atabilir. Bu yüzden profil fotoğrafınızı gören kişinin, profil fotoğrafınıza tıklamanızı sağlayacak şekilde oluşturun.

5- Etkileşim Çağrısı

Paylaştığınız içeriklerde yorum yap, kaydet veya beğen gibi etkileşime geçirecek çağrılara yer verebilirsiniz. Bu sayede kullanıcılara unuttuğu veya önemsemediği bir şeyi hatırlatırsınız.

6- Maksimum 15 saniye reels

Eğer düşük takipçi sayınız varsa kısa süreli reels videoları oluşturmanız etkili olacaktır. Bu sayede hızlıca içeriğinizi tüketen kişiler diğerine geçebilirler. Bu da gelişiminiz ve keşfete düşme konusunda size yardımcı olur.

7- Kapak Fotoğraflarınızda Yüzünüzü Göstermek Instagram Keşfete Düşme Konusunda Çok Etkili

Paylaştığınız herhangi bir gönderi için kapak fotoğrafı düzenleyebiliyorsunuz. Youtube için de geçerli olan bu sistemde bir insan yüzünün gözükmesinin tıklanma sayısını arttırdığı kanıtlandı.

8- İçerik ve Profil Açıklama Kısımları

Profilinizi oluştururken girdiğiniz bilgilerden, paylaşımlarda yazdığınız açıklamalara kadar, eklediğiniz her kelime Instagram keşfete düşme için birer kaynaktır. Algoritma gereği örneğin bir kahve markasını takip eden, videolarını izleyen, fotoğraflarını beğenen kişilere gözükme ihtimaliniz bu kelimeler sayesinde olur. Bu sebeple fotoğraflarınızın alt etiketi açıklamalarını içeriğiniz ile ilgili yapın.

9- Kendinizle Alakalı Profiller Takip Edin

Evet rakipleriniz olabilir ve tamamen onlara özenmek anlamında değil, aynı konuları takip ediyor olmanızda algoritmayı etkileyen faktörlerden birisidir.

10- Sahte Takipçi ve Beğeni Kullanmayın

Her yerde anlatılan çok fazla zararı olan bu duruma kesinlikle yaklaşmayın!

11- Instagram İçerisinde Yer Alan Kamera Özelliğini Kullanın

keşfet için reels

İçeriğinizin yeniliğinin ön planda olmasını istiyorsanız bunu kullanmanız etkili olacaktır.

12- Paylaşım Saatlerinizi Kontrol Edin

Yapılan araştırmalara göre kullanıcıların Instagram’ı etkili kullandığı saatler vardır. Bunlar:
Sabah: 08.00-10.00
Akşam:17.00-20.00 arasındadır.
Bu saatler insanların sabah işe yada okula gidiş, akşam da dönüş saatleri aralığıdır. Kullanıcılar bu saatler aralığında sosyal medyayı en aktif şekilde kullanırlar.

Tabi ki de bu veriler sadece istatistikler sonucundadır. Her kullanıcının kendi hedef kitlesine özel etkin saatleri olabilir. Instagram’ınızı işletme hesabı olarak kullandığınızda grafiklerden etkileşiminizin oranını ve ne kadar fazla kitlelere ulaştığını görebilirsiniz. Örneğin son içeriğinizin en çok görüntüleme aldığı saat 21:00 ise siz paylaşımı 19:00 veya 20:00 gibi yapabilirsiniz.

13- Hikayelerinizde Sticker Kullanın

Kullanacağınız sticker kullanıcı ile etkileşime geçmek için olsun. Takipçilerinizin bir soru sormasını sağlayabilirsiniz. Veya bir anket düzenleyebilirsiniz.

14- Faydalı İçerikler Paylaşın

En başta da bahsetmiştik, eğlenceli içerik üretin veya insanların zaman geçirmesini sağlayacak içerik oluşturun. Şunu düşünebilirsiniz; “ben bir insanın hayatına nasıl katkı sağlarım?” Bunu yaptığınızda hem kaydetmeler, hem kullanıcıların birbirlerine sizin gönderinizi iletme olasılığı artacaktır.

15- Instagram Keşfete Düşme Algoritması ile Diğer Algoritmalar Farklı

Instagram kendi yaptığı açıklamada, her türden içerik için farklı algoritmalar olduğunu açıkladı. Instagramın hashtag ile alakalı içerik yoksa bu hashtag e ilgi duyan kişilere dahi göstermez. Yani kullanıcıların ilgilendiği konulara uygun içerik oluşturmak çok önemli.

16- Konum Bildirin

Paylaştığınız içeriğe konum eklemeyi unutmayın. Özellikle popüler kişilerin gittiği yerlere yada sürekli keşfete düşen yerlere giderek oralardan özgün içerikler paylaşırsanız sizde keşfette üst sıralarda olabilirsiniz.

Unutulmaması gereken şey ise gitmediğiniz yerlere gitmişsiniz gibi göstermek. Böyle bir etiketleme yapmanız sizin için hiç bir şey ifade etmez. Instagram keşfete düşme potansiyelinizi de aza indirmiş olursunuz.

17- Düzenli Paylaşım Yapın

Düzenli olarak yaptığınız paylaşımlar sizin güncel olduğunuzu gösterir. Sizin profilinize gelen kullanıcılara yeni içerikler paylaştığınızı göstermeniz etkileşime geçmeleri anlamında etkili olacaktır.

18- Instagram Etiketlerini Doğru Kullanın

İçeriğiniz veya profiliniz ile ilgili etiketleri kullanmalısınız. Sayısı önemli değil. 5-10 olması çok önemli değil. Burada önemli olan takipçilerinizin takip ettiği etiketler olması olabilir. Kendi etiketlerinizi de oluşturabilirsiniz. Gündem olan etiketleri ve paylaşımınızla uyumlu olan etiketleri ekleyebilirsiniz.

19- İlgi Uyandıran Paylaşımlar Yapın

Paylaşımlarınızın çoğu kitle tarafından beğenilmesi ve dikkat çekici olmasına dikkat edin. Gündemden ilham alınması sizi keşfete düşürmenin en etkili yoludur. Özellikle Instagram’ın size sunduğu yeniliklerden faydalanın. Reels ve IGtv için özgün içerikler oluşturun. Gündem olan filtreleri kullanarak keşfete düşme oranınızı arttırabilirsiniz.Böylece takipçi sayınızı ve popülerliğinizi yükseltebilirsiniz. Instagram keşfete düşme oranınızıda arttırmış olursunuz.

20- Instagram Keşfete Düşme için Hile Kullanmayın

Keşfete düşmek için başvurulan bir çok yöntem vardır. Biz bu tür hilelere başvurmanızı önermiyoruz. Instagram bu hilelere başvuran kullanıcaları tespit ederek yapacağı işlemleri kısıtlıyor. Bu yüzden organik ve sağlıklı bir şekilde büyümenizi geniş kitlelere hitap etmenizi öneriyoruz.

21- Reels Kullanın

instagram reels

İlk 3 saniyede etkileşime davet etmek gerkeiyor. Yani bu kullanıcı ne izleyecek bilmeli. Tamamen dikey bir video olabilir. Yazıların kullanılması da Instagram keşfete düşme için değerli. Trend müziklerle beraber, kendi sesinizi de kullanmanız çok etkili olacaktır.

22- Creators hesabını takip edin

@Creators hesabında popüler müzikleri ve konuları öğrenebilirsiniz. Size uygun olanlarını seçerek, içerik planı oluşturabilirsiniz.

Instagram Keşfete Düşme İçin Bonus Öneriler

Popüler Şarkıları Kullanmak Instagram Keşfete Düşme İçin Çok Etkili

Günümüzde her geçen gün popüler olan şarkılar değişiyor. Instagram’da keşfete düşmek için trendleri takip etmeniz gerekir.Herkes tarafından beğenilen, ilgi çeken şarkıları kullanarak keşfete düşmeme ihtimaliniz yoktur. Popüler olan şarkılarla dans videoları, yemek videoları, kombin videoları yada özgün içeriklerle günlük hayatınızdan kesitler vb. videolar çekebilirsiniz.

Ayrıca gönderilerinize son dönemin en trend olan şarkılarını da ekleyebilir keşfete düşme olasılığınızı da aynı oranda arttırabilirsiniz. Şarkıların sürelerini ayarlayarak insanlar üzerinde ne kadar etki sağlamak istediğinize de kendiniz karar verebilirsiniz.

Örnek şarkıları aşağıda görebilirsiniz.

2022 Instagram Keşfete Düşme Şarkıları

 • CKay – Love Nwantiti (feat.Dj Yo! & AX’EL)
 • Money – LISA
 • DIOR, Samo & ID – Положение (feat. Скриптонит)
 • Mad Mad World – Shaggy
 • Black Out Days – Phantogram
 • Life Goes On – Oliver Tree
 • Madonna Sickick – Frozen
 • Do It To It – Acraze
 • Goya Menor Nektunez – Ameno Amapiano
 • Hensonn – Sahara
 • Halsey – Balenciaga
 • Jaymes Young – Infinity
 • Ckay – Love Nwantiti
 • Dvrst – Close Eyes
 • Kslv – Disaster Slowed

TıkTok Videoları Çekin

TıkTok videolarınızı Instagram sayfanıza yüklediğiniz zaman keşfete düşme olasılığınızı arttırabilirsiniz. Özellikle TikTok’ta popüler olan, çoğunlukla remix şarkılarla çekilen dans videolarınız Instagram keşfete daha çok düşer.

 • Akon – Bananza (Belly Dancer) 
 • Ran Bim Bam (Remix) 

Instagram’ın Son Özelliklerinden Faydalanın

Instagram kullanıcılarına sürekli yeni özellikler sunuyor. Paylaştığınız reels da konuşmanızın arkasına hafiften çalacak şekilde müzik ekleyebilirsiniz. Neyin öne çıkmasını istediğinizi ses kontrol yerinden düzenleyebilir isterseniz sesinize efektler uygulayabilirsiniz.

Uygulayacağınız bu özellikle insanların ilgisini farklı bir paylaşım yaparak çekmiş olacaksınız. Size hem takipçi oranınızı arttıracak hemde keşfete düşme ihtimalinizi. Reel için gelen en yeni özelliklerden biride ‘yeşil ekran’ butonudur. Kendinizi ön tarafa bir anlatıcı olarak koyabilir arkanızdaki ürünü yada bir konuyu detaylı bir şekilde anlatabilirsiniz.

Instagram içinde yapabileceğiniz tüyolar vardır. Reels ve gönderilerinizi story olarak arkalarına etkileyici fotoğraflar kullanarak paylaşın. Bunlar kullanıcılarınıza daha ilgi çekici gelir ve paylaştığınız reels ve gönderinin etkileşimi artar.

Instagram profilinizin takipçi sayısı etkileşimler sayesinde artar buda sizin keşfetme düşmenizi sağlar. Video ve fotoğraflarınızı, ayarlar kısmından ‘yüksek kalitede yüklemeler’ butonunu açarak paylaşın. Instagram profilinizde ki gönderilerin çözünürlükleri böylece yüksek kalitede olacaktır.

Eski fotoğraflarınızı düzenleyerek de keşfete düşmenizi sağlayabilirsiniz. Attığınız çoklu fotoğrafları yayınladıktan sonra gözünüze hoş gelmeyen yada modasının geçtiğini düşündüğünüz fotoğrafları silebilirsiniz.

Fotoğraflarınızı daha sonradan değiştirebildiğiniz gibi attığınız reelsların da kapak fotoğraflarını değiştirebilirsiniz. Böylece en son trendlere uyan insanların ilgisini çeken reelslar paylaşabilirsiniz.

Instagramın en yeni ve etkileşim arttıran özelliklerinden biri ‘katkıda bulunanları davet et’ butonu. İster postlarınıza ister reelslarınıza katkıda bulunan kişileri bu butondan ekleyerek etkileşiminizi arttırabilirsiniz.

Etiketlediğiniz kişininde profilinde gözükeceği için karşılıklı etkileşim sağlamış olacaksınız. Böylece keşfete düşme olasılığınız artmış olacak. Instagram’da daha çok popülerleşmek için ‘sende ekle’ etiketini kullanın.

Hikayenizde istediğiniz tarz fotoğraf paylaştıktan sonra insanlarada o konuda hikaye paylaşmaları için teşvik edebilirsiniz. Oldukça etkileşimi arttıran bu etiketi mutlaka kullanmalısınız.

Instagram Keşfete Düşme Nedir?

Günümüzde sosyal medya platformları, her geçen gün daha fazla kullanılmaya başlanmıştır. Instagram bu platformlardan en çok kullanılanlar arasındadır. Kurulduğu günden itibaren bir çok kullanıcı, Instagram’da kendi özel yaşamlarını, gün içerisinde neler yaptığını, mutlu olduğu yada mutsuz olduğu anları paylaşmaktadır.

Instagram popülerleşmeye başladığında kullanıcılar arasında da popüler olma yarışı başlamıştır. Keşfete düşen popüler kullanıcalar daha fazla takipçi kazanmıştır. Popülerliğinizi nasıl organik olarak arttıracağınıza ve keşfete nasıl düşeceğinize birlikte inceledik. Yorum kısmında bizimle Instagram keşfete düşme tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz. İletişim kısmında yer alan formda bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Create and Grow
Sena Okşak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.