News

Büyük Markalar Logolarını Neden Yeniler?

Logo bir marka, şirket, kurum, topluluk ya da fikri temsil eden ve içerisinde grafiksel öğeler bulunan bir sembol ya da şekillere verilen isimdir. Logo markanızı temsil etmektedir. Bu sizin markanızın müşterilerinize karşı oluşturduğunuz ilk görsel imajdır. Müşterilerinizin aklına ilk gelen logo tasarımınızdır. Şirketinizin markası ve kimliği markalaşma süreci için çok önemlidir. Logoda kullanılan renkler, şekiller ve yazı tipi gibi görsel unsurlar markanızın kimliği ile uyum içinde olmalıdır. Şirketinizin en güçlü özelliklerini temsil etmeli ve iş değerlerini yansıtmalıdır. Modern tasarım trendlerini takip etmeli ve logonuzu günümüz şartlarıyla güncel tutulmalıdır. Akılda kalıcı olması sayesinde diğer markalardan ön plana çıkar ve böylece bilinirliğinizi arttırmanıza fayda sağlamaktadır.


Global markaların logolarını sürekli yenilediklerini görmüşsünüzdür. Peki nedenini hiç düşündünüz mü? Logo yenileme sebeplerini birlikte inceleyelim.


1- Logonuzun markanızı doğru yansıtmadığını düşünüyor olabilirsiniz.


Logonuzu yeni bir marka ya da şirket kurarken çok severek ve özenli hazırlamış olabilirsiniz. Daha sonrasında düşünce ve bakış açınız değişmiş olabilir ya da markanız iyi derecede büyümüş ve gelişmişse logonuz geri planda kalmış olabilir. Bu noktada yapmanız gereken en doğru şey logonuzu yenilemek ve tekrar çıkış yapmak olacaktır.


2- Logonuz güncel olmayabilir.


Günümüzde teknolojinin de hızla gelişmesiyle dünyamız sürekli yenileniyor. Bu yeniliğe ayak uyduramayan markalar haliyle geride kalıyor ve ayak uyduramıyor. Dönemin trendlerini takip ederek ve logonuzu yenileyerek çağı yakalayabilirsiniz. Örneğin günümüzde büyük markalar kafa karıştırmamak ve akılda kalıcı olmak için minimal tasarımları tercih ediyor. En önemli ve saygı duyulan şirketlerin başında gelen Microsoft, gerekli oldukça logosunu değiştirmiş ve güncellemiştir. Çağı yakalamak için daha minimal ve kafa karıştırmayan tasarım kullanmıştır.


3- Ortaklık kuruyor ya da globalleşiyorsanız yenilemelisiniz.


Eğer marka ya da şirketinize ortak sağlayarak büyümeye gidiyorsanız logonuzun yenilenmesi bunu müşterilerinize de ilan ettiğiniz anlamına da gelir. Bu değişiklik sayesinde markanızın konuşulmasını sağlayarak bilinirliğinizi de arttırmış olursunuz. Markanızı yeniden ön plana çıkarabilir, ortaklığınızı tüketicilerine duyurma şansını yakalayabilirsiniz. Örneğin eski adıyla Pizza Pizza markası dünyaya açılarak adını ve logosunu değiştirmiş ve Terra Pizza olmuştur.


4- Kullandığınız logo ile akla ilk gelen marka değilseniz değişim şart.


En başta da bahsettiğimiz üzere logonuz markanızın kimliğidir. İnsanlar logoyu, renkleri gördüğü an akla ilk sizin markanız gelmelidir. Eğer bundan emin değilseniz yeniliğe gitmenizde fayda var. Rakipleriniz ile aranızda fark yaratmalısınız. Bunun için iyi bir araştırma yapmanız gerekebilir. Bu doğrultuda hem markanızla uyumlu olmalıdır. Hem de rakiplerinizden farklı ve akılda kalıcı logo tasarımına geçmeniz büyümeniz için gereklidir.
Bu gibi sorunların yanı sıra markaların logolarını değiştirmesi ve yenilemesinin en önemli nedenleri arasında müşterilerine güncel ve sürekli kendini geliştiren bir marka olduğunu vurgulamaktır. Dünyanın en çok konuşulan markalarından Apple, Nike, Starbucks gibi global markalar sürekli yenilenerek tüketicilerine yaşayan bir marka olduğunu göstermiştir. Siz de tüketicilerinize yaşayan bir marka olduğunuzu hissettirmek istiyor ya da bahsettiğimiz sorunları yaşıyorsanız rakip analizi yaparak logonuzu yenileyebilirsiniz. Akılda kalıcı ve benzersiz olmasına dikkat etmeli, trendlere uyduğunuzu yansıtmalısınız.

Markanızın ihtiyacı olan reklam ajansını arıyorsanız, hemen iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.